کاهش مداخله دستوری در بازار از یکسو با رشد عرضه مصنوعات فولادی در بورس کالا همراه شد و از سوی دیگر توجیه سفته بازی و واسطه گری را از رمق انداخت.

به گزارش بازار آهن آلات پتروسازه ساحل ، حذف مداخله قیمتی در بازار فولاد به کاهش نرخ منجر شده و رفته رفته آرامش بیشتری در بازار حاکم می شود که نشان می دهد حذف نرخ گذاری دستوری با افزایش شفافیت معاملاتی همراه است و در نهایت به عادلانه تر شدن بازار و منطقی تر شدن قیمت ها منجر می شود.

بر اساس این گزارش، شمش فولادی در بورس کالا از اواخر فروردین تا اواسط هفته گذشته در شرایطی که قیمت های جهانی به نسبت کاهشی بوده رشد ۵۰ درصدی را تجربه کرد.

مداخله قیمتی در این مدت نه تنها به حمایت از مصرف کننده نهایی منتهی نشد بلکه با فشار بر تولیدکنندگان بزرگی که سهام آنها بعضا در زمره سهام عدالت داد و ستد می شود حتی به منافع بخش مهمی از مردم ضربه زد. اما کاهش مداخله دستوری در بازار از یکسو با رشد عرضه مصنوعات فولادی در بورس کالا همراه شد و از سوی دیگر توجیه سفته بازی و واسطه گری را از رمق انداخت.

این تجربه در بازار فولاد شاید تلنگری باشد برای کارشناسان این حوزه که نشان می دهد نرخ گذاری دستوری با توجیه حمایت از مصرف کننده نهایی و تولید داخلی، خیال باطلی است که نه تنها نتیجه معکوسی به همراه دارد بلکه قیمت ها را متشنج خواهد کرد.

از ابتدای هفته گذشته تا پایان معاملات روز ۱۱ خرداد ، ۶۴۸ هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالا مورد داد و ستد قرار گرفت که حدود ۲۶۷ هزار تن مربوط به شمش (بلوم) و باقی عرضه های معامله شده شامل انواع ورق و مقاطع طویل فولادی بودند.

تقاضای هیجانی هفته گذشته از ابتدای هفته جاری روند منطقی پیدا کرده

در برابر عرضه های ۶۶۴ هزار تنی بورس کالا طی این مدت حدود یک میلیون و ۳۱۲ هزار تن تقاضا وجود داشت که موجب معامله شدن ۹۷ درصد عرضه ها در بازار فیزیکی بورس کالا شد. تقاضای هیجانی هفته گذشته از ابتدای هفته جاری روند منطقی پیدا کرده و سیر کاهشی داشته است.

با توجه به تعطیلی های هفته گذشته ، تنها ۳ روز کاری برای معاملات محصولات فولادی در بورس کالا وجود داشت و اماحدود یک میلیون تن تقاضا به ثبت رسید. در حالی که به دنبال کاهش قیمت ها که از ابتدای هفته جاری آغاز شد این میزان تقاضا با وجود گذشت ۲ روز به ۲۹۲ هزار تن رسید. این تفاوت حدود ۸۰۰ هزار تنی تقاضا ، گواه التهاب واردشده به بازار از سوی هجوم متقاضیان به خرید محصولات فولادی از بورس کالا است.

قرار گرفتن بازار در مسیر منطقی و حذف قیمت های کاذب، خروج سفته بازان و خریداران دارای ذهنیت سوداگرانه را رقم زده و وضعیت تقاضا در بورس کالا را به سمت و سوی واقعی شدن هدایت می کند. این اصلاح سازوکار کشف نرخ در بورس، بازار آزاد فولاد را نیز همسو کرد و موجب شد ازابتدای هفته جاری محصولات فولادی نه تنها در کانال افزایش نرخ ادامه مسیر ندهد بلکه روند کاهشی را نیز در پیش گیرد.

  • منبع خبر : دنیای معدن