بهادر احرامیان، نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد و نماینده رسته نورد در هیئت مدیره این انجمن، در مورد بخشنامه جدید وزارت صمت گفت: که تولیدکنندگان میلگرد و تیرآهن را ملزم به صادرات تنها 25 درصد از تولیدات آن‌ها کرده، اظهار داشت: این بخشنامه به حدی عجیب بود و از مباحث کارشناسی و نیاز روز صنعت فولاد فاصله داشت که در ابتدا تعدادی از تولیدکنندگان فکر کردند در صدور آن اشتباهی صورت گرفته یا اینکه بخشنامه اشتباه تایپی دارد!

تبعیض بین نوردکاران

به گزارش بازار آهن فولادسل نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد در مورد ایرادهای این بخشنامه گفت: نخستین ایراد این بخشنامه این است که بین شرکت‌های نوردی در بازار فولاد، تبعیض قائل شده است. ۳۷ شرکت نوردی، ملزم به عرضه محصولات خود در بورس کالا شده‌اند، اما ۵۰ تا ۵۵ شرکت نوردی، پروانه بهره‌برداری برای تولید میلگرد دارند که اطلاعات آن‌ها در سامانه بهین‌یاب هم موجود است.

دلیل این برخود دوگانه مشخص نیست. این بخشنامه برای تعدادی از تولیدکنندگان میلگرد و تیرآهن، محدودیت ایجاد کرده اما بقیه را آزاد گذاشته و این تبعیض در بخشنامه معاونت امور معادن و صنایع معدنی وجود دارد.

بخشنامه وزارت صمت قابلیت اجرایی ندارد

احرامیان دومین ایراد بخشنامه جدید وزارت صمت را این‌گونه تشریح کرد: ایراد دوم این بخشنامه به ترکیب صادرات شرکت‌های نورد و فروش محصولات آن‌ها در داخل کشور بازمی‌گردد. ۲۵ درصد شمش مصرفی در شرکت‌های نورد، در قالب محصول از کشور صادر می‌شود، اما این بدان معنا نیست که تمام شرکت‌ها، ۲۵ درصد محصول خود را صادر می‌کنند.

با انجمن فولاد مشورت نمی‌کنند

بهادر احرامیان اظهار داشت: متأسفانه از طرف وزارت صمت هیچ مشورتی با انجمن تولیدکنندگان فولاد در خصوص این مصوبه‌ها نمی‌شود و اگر مشورت صورت می‌گرفت، تصمیمات پخته‌تری گرفته می‌شد که تا این میزان، ایراد نداشت.

خواسته ما ثبات بازار فولاد است

وی در مورد نگاه تولیدکنندگان فولاد به بازار فولاد گفت: تولیدکنندگان فولاد کشور به دنبال نوسان قیمت فولاد یا افزایش قیمت‌ها نیستند. سود التهاب در بازار فولاد به جیب تولیدکنندگان نمی‌رود و این سود در نظام توزیع، پخش می‌شود. منافع تولیدکنندگان، همچون منافع مصرف‌کنندگان فولاد در ثبات بازار فولاد است. شرایط ایده‌آل تولیدکنندگان، همچون مصرف‌کنندگان، این است که قیمت محصولات و قیمت نهاده‌های تولید، ثبات داشته باشد.

این بخشنامه برای ارزآوری صنعت فولاد مضر است

نماینده رسته نورد در هیئت مدیره انجمن فولاد گفت: بخشنامه جدید وزارت صمت قطعاً بر صادرات فولاد ایران و ارزی‌آوری صنعت فولاد در سال ۹۹ تأثیر منفی دارد و باعث کاهش صادرات در سال «جهش تولید» می‌شود. صنعت فولاد نیاز به بخشنامه‌های «اورژانسی» ندارد.

نایب رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد در پایان اظهار داشت: بخشنامه اخیر وزارت صمت که تولیدکنندگان میلگرد و تیرآهن را ملزم به صادرات تنها ۲۵ درصد است تولیدات آن‌ها کرده، ایرادهای اساسی دارد و باید تصحیح شود.

  • منبع خبر : چیلان