آخرین وضعیت سیستان و بلوچستان پس از سیل ویرانگر اخیر را در این بسته خبری بخوانید.

به گزارش بازار آهن الات فولادسل ، هر چه از پایان فعالیت قوی‌ترین سامانه بارشی سال جاری در سیستان و بلوچستان می‌گذرد عمق خسارات سیل بیش‌از پیش خود را نشان می‌دهد و ارسال کمکها و تلاش‌های امدادگران در کمک رسانی به سیل‌زدگان دو چندان شده است.

سیستان و بلوچستان یکی از ۲۶ استانی است که در کشور هم اکنون گرفتار مشکلات زمستانی همچون بارش­های سنگین و سیل هستند. سیلی که از بارش­‌های قوی‌ترین سامانه بارشی سال جدید رخ داد و با وجود پایان یافتن بارش ­ها هنوز تبعات آن ادامه دارد. حجم خسارات آن قدر زیاد است که هم اکنون بیش‌از سه هزار و ۵۰۰ نفر در حال امدادرسانی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان هستند.

سیل سیستان بلوچستان

ورود سامانه بارشی و بارندگی‌های سیل آسا در روزهای ۲۰ تا ۲۲ دی سبب قطع ارتباط ۵۰۰ روستا در سیستان و بلوچستان شده بود که به همین دلیل و شرایط بد جوی در روز نخست امکان امداد رسانی بسیار محدود بود اما پس از آن کار امداد رسانی و ارائه خدمات به سیل زدگان بوسیله قایق، چرخ‌بال و روستاهایی که ارتباط زمینی آنها برقرار شده بوسیله خودروهای سبک و سنگین با سرعت ادامه دارد.

با توجه به هشدار‌هایی که سازمان هواشناسی کشور از بروز سامانه بارشی سنگین به کشور خبر داده بود و احتمال وقوع سیل در این استان را پیش‌بینی کرده بود به نظر می‌رسد که با وجود خسارت‌هایی که هم‌اکنون به این مناطق وارد شده باز هم مسئولان مربوطه توجه چندانی به این هشدار‌ها نکرده بودند به طوری که با وجود باران‌های شدید مردم همچنان در منازل خود سکونت داشتند که نتیجه این بی توجهی باعث طغیان رودخانه‌های محلی شد که نتیجه آن از بین رفتن زمین‌ها و اراضی کشاورزی و دام‌ها بوده است.

 

سرعت فروکش کردن آب بسیار ضعیف است

در همین رابطه حیدر مطاعی معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در گفت‌وگویی گفت با بیان اینکه راه‌های شریانی و اصلی استان سیستان و بلوچستان از روز گذشته باز شده و راه‌های فرعی آن تا فردا باز می‌شود، گفت: متأسفانه و امدادرسانی به این مناطق تنها از طریق هوایی امکان پذیر است.

او گفت: در این ۳۰۰ روستا چند کیلومتر از راه‌ها به صورت کامل زیر آب رفته و ما منتظر فروکش کردن آب هستیم، اما تاکنون با استفاده از ماشین آلات سعی شده راه‌های فرعی و اصلی را باز کنیم.

  • نویسنده : اپراتور خبری فولادسل
  • منبع خبر : yjc