سرپرست جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از برگزاری جلسه برای بازنگری در شیوه عرضه محصولات فولادی و تعیین قیمت با اتکای به فرمول اقتصادی خبر داده است ، اقدامی که به نظر می رسد به ایجاد اصلاحات در فرمول قیمت گذاری فولاد در بورس منجر شود.

به گزارش بازار آهن الات پتروسازه ساحل ، پیش از این، بارها وزارت صمت، معاملات فولادی ها را به دلیل اختلاف نظر در قیمت گذاری ها ابطال کرده و این مسئله برای بخش بزرگی از فعالان صنعت فولاد مشکل ایجاد کرده بود. آنگونه که احمد دنیا نور عضو هیات مدیره انجمن فولاد می گوید: لغو معاملات بورس خلاف قانون بوده و قیمت گذاری دستوری جواب نمی دهد. دنیا نور تاکید می کند اگر قرار است فرمول قیمت گذاری اصلاح شود، باید تغییرات جزئی در آن رخ دهد و نباید هر بار با تکیه بر لابی بخشی از زنجیره فولاد، فرمول را به نفع آن بخش از زنجیره اصلاح کرد. سیدرضا شهرستانی دیگر عضو هیات مدیره انجمن فولاد هم عنوان می کند: فرمول قیمت گذاری فولاد نباید عوض شود.

قیمت نهایی با اصلاح نوع ارزی که در قیمت گذاری به کار گرفته می شود، باید درست شود. در واقع باید قیمت نهایی به قیمت واقعی نزدیک شود. یاسر مومنی کارشناس بازار سرمایه هم بر این باور است که سرپرست جدید وزارت صمت به جای قیمت گذاری دستوری، ساختار عرضه و تقاضای فولاد را اصلاح کند.

مجموعه اتفاقات هفته های اخیر و ناتوانی معاونت معدنی وزارت صمت در ایجاد تعادل در زنجیره فولاد، بازار را دچار چالش و صاحبان صنایع را سردرگم کرده بود. در شرایطی که علت لغو معاملات از اختلاف نظر بر سر قیمت گذاری فولاد از سوی وزارت صمت عنوان می شود که گویا حسین مدرس خیابانی سرپرست جدید این وزارتخانه، می خواهد به این مناقشه پایان دهد.

او می گوید که باید بازنگری در تعیین قیمت با اتکای به فرمول اقتصادی در دستور کار این کمیته قرار گیرد. خیابانی عنوان می کند: اجازه نخواهد داد تا فولاد به عنوان یک کالای سرمایه ای مورد معامله قرار گیرد.

لابی بیشتر، فرمول بهتر

آیا اقدامات مدرس خیابانی برای اصلاح فرمول قیمت گذاری فولاد می تواند باعث کاهش ابطال معاملات در بورس شود؟ آیا اصلاح فرمول قیمت گذاری ضروری است؟

احمد دنیا نور عضو هیات مدیره انجمن فولاد در این باره معتقد است: قیمت گذاری دستوری ۴۰ سال است که جواب نداده اما باز هم هر مسوولی می آید می خواهد این آزموده بارها ناکام را دوباره امتحان کند و به این نکته کلیدی توجه نمی کند که اقتصاد یک علم است و پایه آن ، عرضه و تقاضا.

او ادامه می دهد: لغو معاملات بورس خلاف قانون است و متاسفانه برخی مسوولان به عرضه و تقاضا اعتقادی ندارند بلکه به سیاست های اقتصاد سوسیالیستی عادت کرده اند؛ براساس رویکرد این افراد، دستور می دهیم که بشود، ولی نمی شود اما در خلال این دستورها کسی که کمرش می شکند، مردم بیگناه هستند.

دنیانور اصلاح فرمول قیمت گذاری را هم به صورت مشروط تایید می کند. او می گوید: اصلاح فرمول اقدام درستی است. البته این اقدام وقتی جواب می دهد که یک فرمول واحد داشته باشید و روی آن بایستید. برای قیمت گذاری فولاد باید یک فرمول واحد وجود داشته باشد و نباید دست بخورد. به عبارت دقیق تر نباید هر روز به نفع هر قسمتی از زنجیره فولاد که بیشتر لابی کرد، فرمول را تغییر دهیم. زیرا اگر این کار را کردیم، شرایطی مشابه امروز ایجاد می شود.

این عضو هیات مدیره انجمن فولاد ادامه می دهد: وزرای صنعت هر کدام برای کارآموزی به این وزارتخانه می آیند. ما حاضریم کارآموزی همه وزرا را به جان بخریم اما معضلی که این رفتار دارد این است که تصمیمات خلق الساعه نتیجه ای جز بهم ریختن زندگی ها و از دست رفتن شغل ها به همراه نخواهد داشت.

رانت ۲۵ هزار میلیارد تومانی ناشی از اختلاف بورس و بازار

او می افزاید: در حال حاضر فرمول قیمت گذاری فولاد درست است و درصدهای کوچکی در این فرمول اگر تغییر کند، اتفاق خوبی رقم می خورد. به این ترتیب همین فرمول ارزنده است اما متاسفانه هر کس لابی قوی تری داشته باشد، فرمول را به نفع خود عوض می کند.

سید رضا شهرستانی دیگر عضو هیات مدیره انجمن فولاد نیز درباره نیاز به اصلاح فرمول قیمت گذاری شمش، بیان می کند: در ایران حدود ۳۰ میلیون تن تولید در زنجیره فولاد داریم. از این میزان حدود ۱۲ میلیون تن اسلب تولید می شود که ۱۰ میلیون تن آن به ورق تبدیل شده و دو میلیون تن به صورت اسلب باقی می ماند.

او می گوید: متاسفانه در فرمول وزارت صمت اشتباهی وجود دارد که منجر به ایجاد اختلاف قیمت سه تا پنج هزار تومانی بین قیمت هر کیلو ورق در بورس و بازار می شود و رانتی معادل ۲۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان در ۱۰ میلیون تن ورق تولید داخل، ایجاد می کند.

  • منبع خبر : دنیای معدن