بررسی آمار معاملات تالار صنعتی و معدنی حاکی از آن است که در فروردین ماه سال جاری شرکت فولاد مبارکه اصفهان با معامله بیش از ۲۳۵ هزار تن انواع محصولات فولادی به ارزشی بالغ بر ۱۵ هزار و ۷۷۵ میلیارد ریال صدرنشین تالار صنعتی و معدنی بورس کالای ایران شد.

نخستین ماه از سال ۱۳۹۹ در حالی پایان یافت که آمار معاملات تالارهای مختلف بازار فیزیکی بورس کالای ایران زیر ذره بین قرار گرفته است. برترین شرکت های تالار نقره ای در سه حوزه «صنعتی و معدنی»، «پتروشیمی» و «فرآورده های نفتی» که بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند، معرفی شده اند و در ادامه، کالاهای پرطرفدار هر تالار را هم مرور می کنیم.

به گزارش فولادسل ، بررسی آمار معاملات تالار صنعتی و معدنی حاکی از آن است که در فروردین ماه سال جاری شرکت فولاد مبارکه اصفهان با معامله بیش از ۲۳۵ هزار تن انواع محصولات فولادی به ارزشی بالغ بر ۱۵ هزار و ۷۷۵ میلیارد ریال صدرنشین تالار صنعتی و معدنی بورس کالای ایران شد. به طوری که این مجتمع فولادی به تنهایی بیش از ۴۸ درصد حجم معاملات این تالار را از آن خود کرد.

فولاد خوزستان نیز با عرضه و معامله ۸۰ هزار تن شمش بلوم به ارزشی بیش از ۳ هزار و ۳۲۱ میلیارد ریال جایگاه دوم را از نظر بیشترین حجم معاملاتی به خود اختصاص داد.

معامله ۳۰ هزار تن شمش بلوم شرکت صنعتی و معدنی چادرملو نیز این شرکت را در رتبه سوم قرار داد.

ذوب آهن اصفهان نیز با معامله بیش از ۲۸ هزار و ۵۴۲ تن انواع محصولات شامل میلگرد، سبد میلگرد مخلوط، تیرآهن و شمش بلوم در جایگاه چهارم شرکت های عرضه کننده در تالار مذکور ایستاد.

رتبه پنجم شرکت های عرضه کننده از نظر حجم معاملات نیز به آهن و فولاد ارفع با حجم ۲۰ هزار تن شمش بلوم رسید.

از نظر ارزش معاملاتی نیز فولاد مبارکه توانست رتبه نخست را برای خود حفظ کند؛ رتبه های دوم تا پنجم نیز به شرکت های ملی صنایع مس ایران، فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان و صنعتی و معدنی چادرملو رسید.

بالاترین حجم معاملات برای شمش بلوم

سه کالای شمش بلوم، ورق گرم B و ورق سرد C سه کالای پرمعامله تالار صنعتی در اولین ماه سال جاری بودند. در نتیجه معاملات این دوره عرضه کنندگان ۱۵۵ هزار تن شمش بلوم را به خریداران فروختند تا این کالا با سهم ۳۲ درصدی از کل حجم معاملات تالار مذکور صدرنشین باشد. بیش از ۹۹ هزار تن ورق گرم  B و نزدیک به ۹۰ هزار تن ورق سرد C نیز در این بازه معامله شدند تا رتبه های دوم و سوم به آنها اختصاص یابد.

اما از نظر ارزش معاملاتی، مس کاتد با حجم معاملاتی نزدیک به ۱۱ هزار تنی توانست گوی سبقت را از شمش بلوم و ورق های فولادی برباید. به طوری که این محصول با ارزش بیش از ۷ هزار و ۶۲۲ میلیارد ریال در صدر تالار صنعتی و معدنی ایستاد. دو محصول ورق سرد B و شمش بلوم نیز به ترتیب جایگاه دوم و سوم را کسب کردند.

این گزارش می افزاید، در فروردین ماه امسال در مجموع بیش از ۴۸۵ هزار تن انواع کالاهای صنعتی و معدنی را به ارزشی بیش از ۳۵ هزار و ۵۶۱ میلیارد ریال در تالار نقره ای معامله کردند.

غوغای یک مجتمع اصفهانی

در فروردین ماه امسال در تالار فرآورده های نفتی معامله گران در حالی بیش از ۶۵۲ هزار تن انواع کالا را خرید و فروش کردند که ارزش ۱۲ هزار و ۶۷۰ میلیارد ریالی برای آن به ثبت رسید.

بررسی آمارها نشان می دهد که پالایش نفت اصفهان با معامله بیش از ۲۱۴ هزار تن وکیوم باتوم، لوب کات سبک و سنگین و گوگرد گرانوله به ارزشی بالغ بر ۴ هزار و ۲۰۴ میلیارد ریال، سهم ۳۳ درصدی از حجم کل معاملات این تالار را به دست آورد و در میان کلیه شرکت های عرضه کننده، بیشترین حجم معاملات ماهانه تالار مذکور را به خود اختصاص داد.

آمار معاملات ماهانه تالار مذکور حاکی از آن است که پالایش نفت بندرعباس نیز با فروش ۱۵۳ هزار تنی محصولات خود به ارزشی بیش از ۳ هزار میلیارد ریال در رتبه دوم تالار مذکور قرار گرفت.

پالایش نفت تهران نیز به عنوان سومین شرکتی قرار گرفت که در فرودین ماه بیشترین حجم معاملات را ثبت کرد. این مجتمع در دوره مذکور با فروش ۱۲۹ هزار و ۵۰۰ تنی انواع تولیدات خود به ارزشی حدود ۲ هزار و ۶۵۰ میلیارد و ۶۳۳ میلیون ریال توانست در این جایگاه قرار گیرد.

رتبه چهارم و پنجم نیز به پالایش نفت شیراز و تبریز اختصاص یافت. به طوری که تا پایان فروردین ماه سال جاری نزدیک به ۴۱ هزار تن محصول توسط پالایش نفت شیراز به ارزشی بیش از ۷۰۴ میلیارد ریال در بازار معامله شد و پالایش نفت تبریز نیز اقدام به معامله حدود ۳۱ هزار تن انواع کالا کرد و ارزش ۶۰۷ میلیارد ریالی را به ثبت رساند.

رده بندی کالاها

در مقایسه کالاها نیز وکیوم باتوم، لوب کات سبک و سنگین از نظر حجم و ارزش معاملات به ترتیب سه کالای برتر تالار مذکور در فروردین ماه امسال معرفی شدند. به طوری که معامله گران در مجموع بیش از ۴۵۸ هزار تن وکیوم را به ارزشی حدود ۸ هزار و ۳۰ میلیارد ریال خریدند که این حجم معاملات بیش از ۷۲ درصد از حجم کل معاملات این تالار را در بر می گرفت. حجم معاملات دو محصول دیگر نیز به ترتیب به ۷۲ هزار و ۵۰۰ تن و ۶۲ هزار و ۵۰۰ تن رسید.

رتبه های چهارم و پنجم پرگردش ترین کالاهای معامله شده در تالار نقره ای نیز به دو محصول قیر ۶۰۷۰ و گوگرد پاستیلی اختصاص یافت.

پایان/

  • منبع خبر : پایگاه خبری بازار سرمایه ایران